Pribúdajú ďalšie druhy peľu. Peľové spravodajstvo na víkend a 13. týždeň

V aktuálnom meranom týždni teplejšie počasie prispelo k výraznému nárastu denných koncentrácií peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Naďalej pokračovala peľová sezóna liesky, jelše, drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Peľová sezóna liesky a jelše na strednom, severnom a východnom Slovensku nabrala druhý dych. Peľ liesky a jelše v ovzduší dosahoval miestami veľmi vysoké denné koncentrácie najmä vďaka peľu transportovanému z chladných horských dolín. Peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité a jaseňa sa z teplejších oblastí pomaly posúva aj na stred, sever a východ Slovenska. Výraznejšie sa zvýšili aj denné koncentrácie peľu topoľa a vŕby. Okrem peľu spomínaných druhov sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ brestu , duba a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali väčšinou nízke hladiny.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 13.týždňa.

Peľová sezóna liesky už prešla svojim vrcholom na celom území . Na strednom, východnom a severnom Slovensku denné koncentrácie peľu liesky v ovzduší stále môžu dosiahnuť vysoké hladiny najmä vďaka peľu transportovanému z horských oblastí. Peľ jelše sa udrží vo vyšších koncentráciách hlavne v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území výraznejšie poklesne. Vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité už očakávame na väčšine územia Slovenska. Pribúdať bude aj peľ brestu, duba a vŕby. Mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní). Pokles denných hladín peľu môže byť lokálne ovplyvňovaný najmä ochladením a nočnými mrazmi najmä v horských oblastiach na severe a východe Slovenska.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie