Jeden z najagresívnejších peľov jari je tu! Peľové spravodajstvo na víkend a 14. týždeň

V aktuálnom meranom týždni teplé a veterné dni priniesli vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Pokračovala peľová sezóna liesky, jelše, drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Pribudol peľ brezy a hrabu. Peľová sezóna liesky a jelše vďaka peľu transportovanému vzdušnými prúdmi z chladnejších oblastí opäť nabrala na sile a peľ týchto alergénov miestami dosahoval veľmi vysoké denné koncentrácie. Peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité a jaseňa sa z teplejších oblastí posunula aj na stred, sever a východ Slovenska. Výrazne sa zvýšili denné koncentrácie peľu topoľa a vŕby. Peľ brezy v ovzduší už dosiahol v Bratislave alergologicky významné hladiny. Okrem peľu spomínaných druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ brestu, hrabu, duba a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali väčšinou nízke hladiny.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 14.týždňa.

Peľová sezóna liesky a jelše už síce prešla svojim vrcholom, ale ich denné koncentrácie môžu vďaka transportovanému peľu dosiahnuť alergologicky významné koncentrácie aj v teplejších oblastiach Slovenska. Rozbieha sa peľová sezóna brezy, ktorá významne predĺži alergizujúce účinky peľu jelše. Vysoké denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité očakávame na väčšine Slovenska. Zvýšia sa denné hladiny peľu hrabu, brestu, duba a vŕby. Spóry húb (plesní) sa udržia v nižších hladinách. Predpovedaná zrážková činnosť spôsobí dočasný pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia - Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia - Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia-Imunológia sa prihláste vo svojej obľúbenej mobilnej podcastovej aplikácii.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie