Pribúdajú ďalšie druhy peľu. Peľové spravodajstvo na víkend a 12. týždeň

V aktuálnom meranom týždni sa peľová situácia na Slovensku výraznejšie nezmenila. Pokračovala peľová sezóna liesky a jelše, v teplejších oblastiach aj peľová sezóna jaseňa, topoľa a drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, Peľová sezóna liesky v Bratislave a teplejších oblastiach končí, ale na strednom a severnom Slovensku peľ liesky v ovzduší ešte dosahoval miestami veľmi vysoké denné koncentrácie. V Bratislave, Nitre a teplejších oblastiach Slovenska pokračovala naplno peľová sezóna drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité a jaseňa. Výraznejšie sa zvýšili aj denné koncentrácie peľu topoľa a vŕby. Okrem peľu spomínaných druhov sa v ovzduší najmä teplejších oblastí Slovenska vyskytoval ešte peľ brestu a duba. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 12.týždňa.

Peľová sezóna liesky v teplejších oblastiach definitívne končí. V chladnejších oblastiach Slovenska sa peľ jelše udrží vo vyšších koncentráciách, na ostatnom území jeho denné hladiny výraznejšie poklesnú. V teplejších oblastiach naďalej očakávame vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a veľmi vysoké denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách. Pribúdať bude peľ brestu, duba a vŕby. Mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní). Pokles denných hladín peľu bude lokálne ovplyvňovaný najmä ochladením, nočnými mrazmi a zrážkovou činnosťou.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia - Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia - Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia-Imunológia sa prihláste vo svojej obľúbenej mobilnej podcastovej aplikácii.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie