Pozor na cyprusovité-tisovité! Peľové spravodajstvo na víkend a 11. týždeň

Sumár peľovej situácie na Slovensku na víkend a 11. týždeň. Podrobnejšie informácie o peľovej situácii nájdete na www.alergia.sk. Podcast Alergia/Imunológia je súčasťou skupiny podcastov ZDRAVIE.
Diskutujú: Pripravuje RÚVZ Banská Bystrica

 

 

V aktuálnom meranom týždni pokračovala na celom území Slovenska peľová sezóna liesky a jelše. Kým peľ jelše dosahoval vysoké denné koncentrácie na celom území, peľová sezóna liesky v Bratislave a teplejších oblastiach končí. Na strednom a severnom Slovensku sme ešte zachytili peľ liesky v ovzduší vo vyšších denných koncentráciách. V Bratislave, Nitre a teplejších oblastiach Slovenska pokračuje peľová sezóna jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité . Monitorovacie stanice na ostatnom území uvádzajú záchyt ich peľu zatiaľ len v nízkych koncentráciách. Okrem peľu spomínaných druhov sa v ovzduší najmä teplejších oblastí Slovenska vyskytoval ešte peľ brestu , topoľa a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené prevažne rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 11.týždňa.

Peľová sezóna liesky už prešla svojim vrcholom na celom území Slovenska. V Bratislave a teplejších oblastiach pomaly končí. Na strednom, východnom a severnom Slovensku denné koncentrácie peľu liesky síce majú klesajúcu tendenciu, ale udržia sa v alergologicky významných koncentráciách vďaka peľu transportovanému z chladných horských dolín a strání s vysokou snehovou prikrývkou. Peľ jelše sa udrží vo vysokých koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území budú jeho denné hladiny postupne klesať. V teplejších oblastiach naďalej očakávame vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa a veľmi vysoké koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách. Na celom území bude pribúdať aj peľ brestu, topoľa a vŕby. Mierny nárast denných koncentrácií predpokladáme u spór húb (plesní). Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä ochladením a nočnými mrazmi.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia - Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia - Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia-Imunológia sa prihláste vo svojej obľúbenej mobilnej podcastovej aplikácii.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie