Pozor na cyprusovité-tisovité! Peľové spravodajstvo na víkend a 11. týždeň

Sumár peľovej situácie na Slovensku na víkend a 11. týždeň. Podrobnejšie informácie o peľovej situácii nájdete na www.alergia.sk. Podcast Alergia/Imunológia je súčasťou skupiny podcastov ZDRAVIE.
Diskutujú: Pripravuje RÚVZ Banská Bystrica

 

 

V aktuálnom meranom týždni pokračovala na celom území Slovenska peľová sezóna liesky a jelše. Kým peľ jelše dosahoval vysoké denné koncentrácie na celom území, peľová sezóna liesky v Bratislave a teplejších oblastiach končí. Na strednom a severnom Slovensku sme ešte zachytili peľ liesky v ovzduší vo vyšších denných koncentráciách. V Bratislave, Nitre a teplejších oblastiach Slovenska pokračuje peľová sezóna jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité . Monitorovacie stanice na ostatnom území uvádzajú záchyt ich peľu zatiaľ len v nízkych koncentráciách. Okrem peľu spomínaných druhov sa v ovzduší najmä teplejších oblastí Slovenska vyskytoval ešte peľ brestu , topoľa a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené prevažne rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 11.týždňa.

Peľová sezóna liesky už prešla svojim vrcholom na celom území Slovenska. V Bratislave a teplejších oblastiach pomaly končí. Na strednom, východnom a severnom Slovensku denné koncentrácie peľu liesky síce majú klesajúcu tendenciu, ale udržia sa v alergologicky významných koncentráciách vďaka peľu transportovanému z chladných horských dolín a strání s vysokou snehovou prikrývkou. Peľ jelše sa udrží vo vysokých koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území budú jeho denné hladiny postupne klesať. V teplejších oblastiach naďalej očakávame vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa a veľmi vysoké koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách. Na celom území bude pribúdať aj peľ brestu, topoľa a vŕby. Mierny nárast denných koncentrácií predpokladáme u spór húb (plesní). Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä ochladením a nočnými mrazmi.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia - Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia - Imunológia nám píšte na emailovú adresu info@alergia.sk. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia-Imunológia sa prihláste vo svojej obľúbenej mobilnej podcastovej aplikácii.

Späť do obchodu