Testovať na peľovú alergiu sa dá aj počas sezóny

Kýchanie, slzenie či upchaté dutiny. Takéto príznaky dôverne poznajú mnohí peľoví alergici. Aj vy ste si mysleli, že s testovaním treba čakať až na skončenie peľovej sezóny?
 

Predpokladá sa, že alergické ochorenia ovplyvňujú život okolo 40 % ľudí v rozvinutých krajinách. V jari je to u nás hlavne alergia na peľ drevín, tráv a kvetov. A aj keď ochorenie nemusí ohrozovať život, rozhodne ho znepríjemňuje tým, že mení kvalitu slizníc – nosa, oka, priedušiek, ale i kože. Príznaky, často podobné klasickej nádche, pacienti bez odborného vyšetrenia len potláčajú a samotné ochorenie u nich pretrváva.

Kožné testy na inhalačné alergie (napr. senná nádcha) sa robia nakvapkaním alergénov na predlaktie a ich zaškrabnutím do vrchnej časti kože. Môžu sa robiť počas celého roka, len nie v sezóne pacienta. To znamená, ak sú práve v tom čase silné príznaky alergie či novozistená astma. Ale aj vtedy môžeme odoberať krv a nechať ju otestovať,“ objasňuje MUDr. Veronika Pružincová z bratislavského Pneumo-Alergo Centra. Dodáva však, že vyšetrenie z krvi nedokáže úplne nahradiť kožný test.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie