Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergologického hľadiska: trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergologického hľadiska:
trávy z čeľade lipnicovité, ambrózia, palina, lipa, baza, pŕhľavovité, mrkvovité, mrlíkovité, skorocel, štiav
spóry húb: Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia – tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom, ale najmä vzhľadom na veľké sucho peľ tráv v ovzduší dosahoval celkovo nižšie koncentrácie ako po iné roky.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline – 502 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Banskej Bystrici – 51 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Bratislave –  už len 20 peľových zŕn v m3 vzduchu.

Najvyššie denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých zachytila monitorovacia stanica v Žiline –  1036 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Bratislave – 257 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Banskej Bystrici – 193 peľových zŕn v m3 vzduchu.

K monitorovacím staniciam v Bratislave, Košiciach, Nitre a Trnave, ktoré zachytili prvý peľ ambrózie a paliny, pribudla tento týždeň so záchytom peľu paliny už aj monitorovacia stanica v Banskej Bystrici. Palina a ambrózia sa o pár týždňov stanú najvýznamnejšími alergénmi leta a skorej jesene. Peľ bylín bol zastúpený najmä peľom skorocelu a mrlíka. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ gaštanu, bazy, lipy, štiavu, astrovitých a mrkvovitých. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vysoké hodnoty na celom území.

Prognóza peľovej situácie v SR na 28. týždeň 2022

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom týchto týždňov, prešla svojím menej výrazným druhým vrcholom. Peľ tráv už na väčšine územia nabral klesajúcu tendenciu a len v chladnejších oblastiach Slovenska dosiahne alergiologicky významné koncentrácie. Dominantné zastúpenie v ovzduší bude mať peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. V ovzduší bude naďalej prevažovať peľ bylín - najmä tráv, skorocelu, štiavu, mrlíka a pŕhľavovitých. Peľ paliny a ambrózie bude postupne pribúdať aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Denné koncentrácie spór húb (plesní) po dažďoch výraznejšie stúpnu. Výrazne stúpajú aj denné kocentrácie spór Alternárie. Množstvo peľu v ovzduší môže byť lokálne ovplyvňované najmä zrážkovou činnosťou.

 

Údaje sú spracované na základe výsledkov monitorovacej stanice peľovej informačnej služby RÚVZ BB, ÚVZ SR BA, RÚVZ NR, RÚVZ KE, RÚVZ TT a RÚVZ ZA. Nie sme zodpovední za obsah, funkčnosť, dostupnosť ani bezpečnosť externej webovej stránky.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie