Peľová sezóna už začala! Peľové spravodajstvo na víkend a 8. týždeň

Sumár peľovej situácie na Slovensku na víkend a 8. týždeň. Podrobnejšie informácie o peľovej situácii Diskutujú: Pripravuje RÚVZ Banská Bystrica

Transkript podcastu

Začiatok roka 2022 bol veľmi podobný s uplynulým a priniesol so sebou okrem pomerne teplej zimy i hodne daždivých dní, sneh a veľmi silné mrazy koncom januára a začiatkom februára. Sneh, vietor a silné mrazy boli hlavnou príčinou toho, že sme z bezpečnostných dôvodov nemohli spustiť prevádzku monitorovacích staníc. Minulý týždeň sa situácia trochu zmenila aj na strednom a severnom Slovensku , preto sme od pondelka spustili všetky peľové monitorovacie stanice. Už podľa prvých výsledkov možno skonštatovať, že oproti minulému roku je skorší nástup začiatku peľovej sezóny asi o dva týždne. V aktuálnom meranom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ prvých silných jarných alergénov liesky a jelše. Celková situácia v rámci Slovenska sa dosť výrazne líši. Pokiaľ monitorovacia  stanica v Banskej Bystrici zachytila nanajvýš stredné koncentrácie peľu prvých jarných alergénov liesky a jelše, monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre uvádzajú vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie týchto alergénov. Košice uvádzajú záchyt peľu jelše a liesky zatiaľ len v nízkych koncentráciách. Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, ktorý dosahoval vysoké koncentrácie zatiaľ len v Bratislave. Ostatné monitorovacie stanice uvádzajú výskyt ich peľu v ovzduší len  v nízkych až veľmi nízkych hladinách. Spóry húb (plesní)  zastúpené najmä rodom Cladospórium  dosahovali len  nízke denné hladiny.

Prognóza  peľovej situácie na víkend a nasledujúci týždeň.

Prudké oteplenie, dostatok vlahy a slnečného svitu prináša so sebou aj prudký nárast denných koncentrácií peľu. Peľová sezóna jelše a liesky sa naplno rozbehne na celom území  a ich denné koncentrácie  dosiahnu alergologicky významné hladiny aj v severnejších oblastiach Slovenska. V teplejších oblastiach peľová sezóna jelše a liesky už prechádza svojim vrcholom. Narastať budú aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, ktoré majú významné zastúpenie v záhradných a parkových výsadbách. Mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (teda plesní). Pokles denných hladín peľu v ovzduší bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou.

Podrobnejšie informácie nájdete na stránke www.alergia.sk v časti peľové spravodajstvo.

Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia - Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie